Najwyższej jakości gainer pełen aktywnych składników

Zdrowy układ mięśniowo-szkieletowy i odżywianie stawów

Zdrowy układ mięśniowo-szkieletowy i odżywianie stawów

**Regeneracja stawów i ścięgien!

Bez względu na to, jak bardzo się staramy, od czasu do czasu staw lub ścięgno ulega uszkodzeniu.

Podczas gdy niektórzy z nas są przerażeni lekkim skurczem w kolanie, inni tak bardzo przyzwyczaili się do chronicznego bólu w ramionach, że nawet nie myślą, że cokolwiek się zmieni.

Ale co doprowadziło do tego, że czasami czujemy się tak, jakbyśmy mogli się rozpaść? Czy mogą to być złe stereotypy ruchowe? Zbyt wymagające treningi? Brak równowagi między naszymi mięśniami? A może genetyka i wiek?

Odpowiedź może nie być jednoznaczna, ale większość naszych długoterminowych problemów ze ścięgnami lub stawami prawdopodobnie nie jest związana tylko z jednym niewłaściwym ruchem. Podobnie, przewlekły stan zapalny nie jest czymś, co powinno normalnie towarzyszyć naszemu ciału i zwykle nasze tkanki są obciążone przez długi czas bez odpowiedniej regeneracji, zanim taki proces nastąpi.

Nasze tkanki mogą być obciążane egzogennie (przez wpływy zewnętrzne) lub endogennie (przez środowisko wewnętrzne), dlatego wskazane jest znalezienie przyczyny naszego bólu, niezależnie od tego, czy jest to źle prowadzony styl życia, czy niewłaściwe nawyki ruchowe.

Najczęstsze przyczyny bólu stawów

Nadmierne jednostronne obciążenie - rutynowe powtarzające się ruchy lub nadmierne obciążenie stawów i ścięgien może prowadzić do ich nadmiernego zużycia, stanów zapalnych i bólu. Może to być problem dla każdego z nas, którzy na przykład w pracy lub w sporcie wykonują powtarzalne ruchy, które prowadzą do braku równowagi i przeciążenia określonych grup mięśni i ich ścięgien. Może to być na przykład tak zwany łokieć tenisisty lub ból nadgarstka spowodowany niefizjologiczną pozycją ręki podczas pracy przy komputerze.

  • Nieodpowiednia dieta** bogata w nadmiernie przetworzoną żywność, cukry i niezdrowe tłuszcze może zwiększać stan zapalny w organizmie. Stan zapalny może negatywnie wpływać na stawy i przyczyniać się do ich uszkodzenia.
  • Palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu** może zwiększać ryzyko chorób zapalnych, które mogą wpływać na stawy. Palenie może również ograniczać przepływ krwi do stawów, co może niekorzystnie wpływać na ich zdrowie.
  • Brak dobrej jakości snu** może pogorszyć stan zapalny i zmniejszyć zdolność organizmu do regeneracji. Prawidłowy sen jest ważny dla regeneracji i naprawy stawów i mięśni.
  • Przewlekły stres** może zwiększać poziom substancji zapalnych w organizmie, co może mieć niekorzystny wpływ na stawy.
  • Zapalenie stawów** to stan zapalny stawów, który może powodować ból, obrzęk i ograniczoną mobilność. Zapalenie stawów obejmuje kilka rodzajów tej choroby, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, septyczne zapalenie stawów i dna moczanowa.
  • Urazy fizyczne**, takie jak skręcenia, złamania lub naciągnięcia ścięgien, mogą powodować zarówno ostry, jak i długotrwały ból mięśniowo-szkieletowy. Podobnie jak w przypadku części pojazdów silnikowych, ważne jest, aby upewnić się, że stawy i ścięgna są wystarczająco rozgrzane przed nałożeniem na nie dużych obciążeń.
  • Choroby autoimmunologiczne** - Niektóre choroby, takie jak toczeń lub twardzina układowa, mogą powodować stany zapalne stawów i ścięgien.
  • Wiek i czynniki genetyczne** mogą zwiększać ryzyko nadmiernego zużycia i bólu stawów i ścięgien. Zarówno genetyka, jak i wiek wpływają na odporność na uszkodzenia mechaniczne i stany zapalne w tych obszarach.
  • Nadwaga** może zwiększać stałe obciążenie stawów, co może powodować ból i pogarszać istniejące problemy ze stawami. Podobnie, brak ruchu prowadzi do problemów
  • Zmiany hormonalne**, szczególnie u kobiet w okresie ciąży lub menopauzy, mogą wpływać na stawy i wytrzymałość kości, w których może wystąpić przerzedzenie.
  • Inne czynniki**, takie jak choroby metaboliczne (np. dna moczanowa), niektóre leki lub niezdrowy tryb życia mogą również przyczyniać się do bólu stawów i ścięgien.

**W jaki sposób odżywianie stawów może nam pomóc?

Chociaż produkty do odżywiania stawów nie są samowystarczalne, mogą być bardzo dobrym sługą w naszym dążeniu do prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowo-szkieletowego.

Suplementy diety na stawy zawierają różnorodne substancje, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia stawów i zmniejszeniu ryzyka stanów zapalnych i zużycia. Odpowiednia kombinacja tych aktywnych składników może następnie pomóc nam zregenerować uszkodzone tkanki i pomóc im ponownie się zregenerować.

**Jakie składniki aktywne można znaleźć w odżywkach na stawy?

Glukozamina to substancja wchodząca w skład chrząstki, której suplementacja może pomóc w naprawie i regeneracji tkanek stawów. Chondroityna to kolejny składnik chrząstki, który może pomóc w utrzymaniu jej elastyczności i zdrowia. MSM (metylosulfonylometan) to naturalna substancja zawierająca siarkę, która może mieć działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Kolagen to białko, z którego zbudowana jest większość tkanek stawów, a jego suplementacja może wspomagać zdrowie stawów i ścięgien. Niektóre badania sugerują, że suplementacja kolagenem może pomóc w naprawie więzadeł i ścięgien po urazach. Kurkumina jest aktywnym składnikiem kurkumy, przyprawy często używanej w tradycyjnej kuchni indyjskiej. Ma również właściwości przeciwzapalne i wykazano, że pomaga zmniejszyć stan zapalny i ból. Badania sugerują, że kurkumina może być pomocna w poprawie zdrowia stawów i zmniejszeniu stanu zapalnego związanego z zapaleniem stawów i urazami sportowymi. Boswellia to ekstrakt z żywicy indyjskiego drzewa Boswellia serrata. Zawiera substancje o właściwościach przeciwzapalnych. Zioło to jest nadal badane pod kątem jego potencjalnego wpływu na zdrowie stawów, gdzie może pomóc zmniejszyć stan zapalny i ból związany z chorobami stawów. U sportowców może pomóc zmniejszyć stan zapalny i ból związany z treningiem i urazami. Kwasy tłuszczowe omega-3** znajdujące się w oleju rybim mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i promować zdrowe stawy.

Wniosek jest więc taki, że odżywianie stawów może rzeczywiście pomóc w ich regeneracji u sportowców i osób mniej aktywnych. Poza tym, jest ona również często stosowana jako pokarm uzupełniający konwencjonalne leczenie zaawansowanych chorób stawów, takich jak artretyzm lub zapalenie stawów.

Wielu sportowców stosuje odżywki na stawy kilka razy w roku w cyklach 4-8 tygodniowych, aby wspierać zdrowie swoich stawów podczas wymagających sesji treningowych z wysokimi wymaganiami dotyczącymi ich regeneracji. Dawkowanie wynosi zwykle 1-2 razy dziennie, zgodnie z zaleceniami samego produktu.

Rozgrzejcie więc swoje stawy i do dzieła, sportowcy!

6.10.2023

Dodaj swojemu treningowi

energii i motywacji

Rozpoczęcie treningu
Dodaj swojemu treningowi

Obudź swoją moc

Sprawdź
Obudź swoją moc

Zapisz się do naszego newslettera

i uzyskać informacje o wszystkich ofertach i nowościach.

DARMOWA wysyłka dla zakupów powyżej

Wybierz prezent przy każdym zakupie

Wydarzenia specjalne co miesiąc

Używamy wysokiej jakości i markowych składników

Szybka wysyłka Twoje zamówienie

Doradztwo żywieniowe dla Ciebie

Informacje prasowe

Copyright © 2024 NUTREND D. S., a.s. Wszelkie prawa zastrzeżone